A i keni këto pika në sy? Zbuloni çfarë do të thotë për shëndetin..!

Ju mund të kuptoni shumë se si ndihet dikush duke ju parë në sy. Por a e dini se edhe sytë mund të thonë shumë për shëndetin e njeriut? Padiskutim, madje.

Për shekuj me radhë, mjekët e kanë ditur se syri është shtrirja e sistemit nervor, plot me mbaresa nervore, enë dhe inde që lidhen me të gjitha organet e trupit.

Rëndësia e njollave në sy – Pra, nëse syri jep informacion për shëndetin e dikujt, çfarë tregojnë këto pika? Na vjen keq, kemi një lajm negativ. Të njohura edhe si njolla zgjebe, këto njolla të vogla të kuqe ose jeshile tregojnë praninë e toksinave në trup.

Këto toksina zakonisht hyjnë në trup përmes ilaçeve ose mjedisit. Si të kuptoni se cila zonë është prekur? Varet se ku është shfaqur njolla. Dr. Bernard Jensen e bëri këtë hartë në mënyrë që të kuptoni se cila zonë ka problemin.

Për shembull, sipas hartës, pika në foto tregon se ka toksina në fshikëz. Lajmi i mirë është se me kalimin e kohës dhe mjekimin e duhur, njolla do të tkurret dhe përfundimisht do të zhduket. Por mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj!

Nuk është keq të shikoni hartën për të kuptuar vetë se cila pjesë e trupit ka problem. Por, si me çdo kusht mjekësor, është mirë të konsultoheni me një mjek përpara se të përpiqeni ta zgjidhni vetë problemin.

Related Posts

“Kam parë Erjola Doçin duke bërë s**s”- Roza Lati befason me deklaratën për moderatoren

Moderatorja, Roza Lati ka habitur me deklaratën e saj teksa u ka rrëfyer banorëve të Big Brother Vip, se ka parë prezantuesin Erjola Doçi duke bërë seks….

Si t’i dallojmë sëmundjet e lëkurës?

Sëmundjet e lëkurës janë nga më të ndryshmet, dhe shenja e parë paralajmëruese është shfaqja e shenjave të kafta. Shkaku i paraqitjes së shenjave të kafta mund…

Sëmundjet e lëkurës, mjekët ngrenë alarmin për !

Afrimi i stinës së verës dhe temperaturave të larta, rrit dhe rrezikun e paraqitjes së sëmundjeve të ndryshme të lëkurës të cilat lidhen me qëndrimin e tepërt…

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë …

Një video tejet shqetësuese është publikuar nga mediat në Shqipëri, ku shihet një mësues i cili i keqtrajton disa nga nxënësit e tij në një klasë mësimore….

U dogj brenda në makinë/ Greku me biznes në Shqipëri

Christos Gialias, biznesmeni 59-vjeçar grek i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Mandra të Athinës, rezulton pronar biznesi edhe në Shqipëri. Konkretisht në vitin 2007 ai ka themeluar…

Shishe të thyera dhe njolla gjaku brenda e jashtë banesës, çfarë u gjet në dhomën e 81-vjeçarit! Ende mister se si u dhunua i moshuari

Shishe të thyera brenda dhomës dhe njolla gjaku janë gjetur nga uniformat blu brenda e jashtë banesës së 81-vjeçarit, i cili është dhunuar ditën e sotme në…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *