Psikologia: Vjehrrat në Shqipëri i hyjnë djalit në dhomën e gjumit

Psikologja Eksena Qirici ka ngritur alarmin lidhur me një fenomen të përhapur në shoqërinë shqiptare: marrëdhëniet e xhelozisë mes nuseve dhe vjehrave. Ajo ka theksuar se kjo problematikë sjell pasoja negative, veçanërisht për vajzat.

Sipas saj, xhelozia ndërmjet nuseve dhe vjehrave aktivizohet me një intensitet të madh. Nusja shihet si konkurrentja e një gruaje tjetër, duke rezultuar në një marrëdhënie të tensionuar. Psikologja ka raportuar raste kur vjehrrat ndërhyjnë në marrëdhëniet intime të çiftit, duke hapur derën në mënyrë të papritur për të kontrolluar situatën.

“Xhelozia në raportin nuse vjehrrë aktivizohet xhelozia, pjesa negative e kësaj lloj traume, në raport me vajzën kemi këtë kuptueshmërinë që nuk e kuptojmë dot. Nusja shihet si edukim i një gruaje tjetër. Pra është marrëdhënie xhelozie. Shpesh dëgjoj që janë nëna që ndërhyjnë edhe në marrëdhëniet intime. Hapin derën në mënyrë të papritur, për të kontrolluar… Hyjnë në dhomën e gjumit, kjo është xhelozia më e madhe, kjo është arsyeja e xhelozisë. Futet në mbrëmje ose në mëngjes për të parë çiftin në marrëdhënie intime\
Ky fenomen i marrëdhënies së xhelozisë sjell shqetësime të mëdha për vajzat, duke iu detyruar të ndjehen të pazakonta dhe të stresuara. Psikologja ka theksuar nevojën për të adresuar këtë problem në shoqërinë shqiptare dhe për të siguruar një mjedis të shëndetshëm dhe të respektuar për të gjitha palët në marrëdhëniet familjare.

Related Posts

“Kam parë Erjola Doçin duke bërë s**s”- Roza Lati befason me deklaratën për moderatoren

Moderatorja, Roza Lati ka habitur me deklaratën e saj teksa u ka rrëfyer banorëve të Big Brother Vip, se ka parë prezantuesin Erjola Doçi duke bërë seks….

Si t’i dallojmë sëmundjet e lëkurës?

Sëmundjet e lëkurës janë nga më të ndryshmet, dhe shenja e parë paralajmëruese është shfaqja e shenjave të kafta. Shkaku i paraqitjes së shenjave të kafta mund…

Sëmundjet e lëkurës, mjekët ngrenë alarmin për !

Afrimi i stinës së verës dhe temperaturave të larta, rrit dhe rrezikun e paraqitjes së sëmundjeve të ndryshme të lëkurës të cilat lidhen me qëndrimin e tepërt…

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë …

Një video tejet shqetësuese është publikuar nga mediat në Shqipëri, ku shihet një mësues i cili i keqtrajton disa nga nxënësit e tij në një klasë mësimore….

U dogj brenda në makinë/ Greku me biznes në Shqipëri

Christos Gialias, biznesmeni 59-vjeçar grek i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Mandra të Athinës, rezulton pronar biznesi edhe në Shqipëri. Konkretisht në vitin 2007 ai ka themeluar…

Shishe të thyera dhe njolla gjaku brenda e jashtë banesës, çfarë u gjet në dhomën e 81-vjeçarit! Ende mister se si u dhunua i moshuari

Shishe të thyera brenda dhomës dhe njolla gjaku janë gjetur nga uniformat blu brenda e jashtë banesës së 81-vjeçarit, i cili është dhunuar ditën e sotme në…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *